+90 362 511 34 55

Geri Dönüşüm

Geri Dönüştürülebilir Ambalaj Nedir?

Kullanılan atıkların türlerine göre ayrıştırılması ve toplanması, çeşitli fiziksel ve kimyasal işlemlerle hammadde olarak elde edilmesi için geri dönüşüm olarak adlandırılır.

Geri dönüştürülebilirlik, kullanılan atıkların toplanmasına ve her ülkede mevcut olan geri dönüşüm akışlarına bağlıdır.

Avrupa Komisyonu’nun Ocak 2018 ‘de açıkladığı stratejisinde plastik üretiminin 2025 yılında yüzde 55’e, 2030 yılında ise yüzde 65’e çıkmasını hedeflemesi bu konunun önemini bir kez daha net olarak göstermiştir.

Doğada çözünmesi uzun süren hammaddelerin geri dönüştürülerek kullanım ömrünün uzatılması, bu tür hammaddelerin kullanımını azaltırken doğada biriken atık miktarının azalması ambalaj sektöründe de atılması gereken birçok adım olduğunu bilimsel raporlarda da yayınlamıştır.

Krcpack Ambalaj gibi kaliteden ödün vermeyen esnek ambalaj sektörünün öncü ve yenilikçi markaları geri dönüştürülebilir ambalaj konusunda ciddi yatırımlar yapmaktadır. Hammadde kullanımından başlayarak ürünlerin tamamen geri dönüştürülebilir olması için geri dönüşebilir ambalajlar üretilmesi yakın zamanda hayata geçecektir. Yenilikçi, inovatif ve çevre bilinciyle ulusal ve uluslararası alanda faaliyet gösteren Krcpack, geliştirdiği ürünleri ile ambalajların hem yeniden kullanılmasına hem de geri dönüşmesine önemli kaynaklar ayırmaktadır.

Geri Dönüştürülebilir Ambalaj

Ambalaj, sadece insanlara değil, aynı zamanda doğaya ve hayvanlara da hitap eden temel ihtiyaçları karşılayan bir gerekliliktir. Ayrıca ambalaj, artan nüfus ve talep yoğunluğu ile dünyada en çok kullanılan ürünlerden biridir. Geri dönüştürülebilir ambalaj tipi, bu özelliği ile çevre dostu ambalaj olarak tanımlanabilir. Artan nüfus ve ihtiyaçlar nedeniyle, doğaya verilen zararı en aza indirmek şirketimizin ana hedeflerinden biridir. Bu hedef doğrultusunda, ambalajlarımızda geri dönüştürülebilir hammadde kullanımı ile ambalajlarımızın %100 geri dönüştürüyoruz.

Geri Dönüştürülebilir Ambalaj Kullanmanın Avantajları

Endüstride sıklıkla kullanılan örnek ürünler: Gıda, evcil hayvan yemi, kişisel bakım, ev temizliği, tekstil ve tarım ürünleri için geri dönüştürülebilir ambalajlar. Geri dönüştürülebilir ambalaj kullanan çevre dostu şirketlerin tercih edilmesiyle:

  – Atık miktarı azalır, böylece atık alanları en aza indirilir,

  – Hammaddenin azalması önlenir ve böylece hem şirkete hem de dünya ekonomisine katkıda bulunulur, 

  – Enerji tasarrufu sağlanır,

  – %100 geri dönüştürülebilir hammaddeler kullanıldığından, doğal kaynakların israfı azaltılır,

  – Özellikle gıda ürünlerinde ekstra bariyer malzeme yapısı ile ürün dış etkenlerden korunur.